Dla naszych klientów przygotowujemy trójwymiarowe wizualizacje nagrobków - 3D

Zadzwoń ! (+48) 665 777 057

ul. Powstawnców 83 31-442 Kraków
Poniedziałek -piątek: 8:30- 17:00
sobota: 9:30 - 13:30.

Tel.: 12 285 71 21 Tel. kom. 665 777 057
email: info@jumiz.pl
Jesteśmy również do Państwa dyspozycji po wcześniejszym umówieniu!


Wybrane realizacje

Nagrobki Kraków

"Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie". Kardynał Stefan Wyszyński - Ta myśl to refleksja nad rolą kamienia w kulturze pamięci, wspominania oraz upamiętniania ludzi, wydarzeń i miejsc.

Kamień naturalny jest szlachetnym długowiecznym surowcem praktycznie niezniszczalnym. Co sprawia, że staje się "naocznym" świadkiem historii przypominającym nam o zeszłych wydarzeniach w postaci pomników, monumentów czy nagrobków. Jest elementem charakterystycznym dla tysięcy polskich mogił, pomaga w podkreśleniu cmentarnej rzeczywistości. Jego tajemnicą jest niezwykła trwałość, niezniszczalnosć a nawet nieśmiertelność wszak powiązany jest od początku z ludzką cywilizacją. Rola kamienia w kulturze pamięci jest szczególna z pokolenia na pokolenie. Możemy interpretować kamienne pomniki, nagrobki, tablice pamiątkowe, płyty nagrobkowe czy monumenty zgodnie z własną wrażliwością. Kamień wypełnia funkcję nośnika pamięci, ponieważ od wieków stanowi trzon wielu pomników, zawdzięcza to swojej długowieczności oraz głębokiej symbolice, dowiemy się o niej wiele gdy zaczniemy śledzić jego wykorzystanie w architekturze od najdawniejszych czasów. Zachwyt nad kamieniem jest w pełni uzasadniony, dzięki jego niezniszczalności widzimy w nim namiastkę wieczności a także prestiż, bogactwo, poczucie bezpieczeństwa oraz solidność. Gdy przyglądniemy się najważniejszym dla naszej historii miejscom, zawsze znajdziemy chłodny i twardy kamień w postaci pomników a także nagrobki stojące dumnie jako strażnicy wielopokoleniowych wspomnień a nawet milczących świadków tragedii. Przykładem moze być Pomnik Ofiar Terroru Władzy w Warszawie. Wiemy o ludziach straconych w tamtym czasie dzięki okolicznym mieszkańcom, którzy pod osłoną nocy wbrew władzy w zapamiętanych miejscach pochówku układali kamienie. Liczyli, że wkrótce nadejdzie czas gdy kamienie przemówią i świat dowie się o zbrodniach. Pomnik Katyński w Podkowie Leśnej został zbudowany z czternastu kamieni, które mają symbolizować miejsca walk Polaków w ostatnich dwóch tysiącleciach. Z kolei w Treblince ustawiono wielkie granitowe słupy aby upamiętniały dawną bramę wejścia do obozu. Kamieniami oznaczono także miejsca , w których stały rozbieralnie przed komorami gazowymi. Autor pomnika rozstawił anonimowe kamienie ustawione na granicie jako nagrobne macewie krzyczące w stronę nieba. Kamieniarstwo to historia zamknięta w odłamkach kamienia. Niektórzy autorzy pomników nie narzucają żadnej interpretacji swoich dzieł. Taki też jest pomnik Holocaustu w Berlinie. Autor zostawił miejsce na osobiste zmierzenie się z historią. Każdy kto widzi ten pomnik stara się go ogarnąć zgodnie ze swoją wrażliwością oraz wyobraźnią. Bylo to zamierzone działanie by ukazać dramat sześciu milionów Żydów jako osobiste spotkanie z przerażającą historią. Kamieniarstwo jest jednym z najstarszych zawodów na świecie, które od wieków zakuwa w kamieniu wspomienia i historię na pokolenia.

Aktualnosci

...

DYPLOM UZNANIA I PODZIĘKOWANIA

...

DYPLOM WYRÓŻNIENIE INTERKAMIEŃ NA TARGIKIELCE Firma Jumiz otrzymała wyróżnienie XIV Międzynarodowych Targach Kamienia i Maszyn Kamieniarskich za Maszynę do Grawerowania Laserowego w Kamieniu.

Pracownia Kamieniarska Jumiz

Zarys kamienia jest okrągły, nie ma końca i początku; podobnie moc kamienia jest nieskończona. Kamień jest doskonały w swym rodzaju i jest wytworem natury, nie został ukształtowany przez żadne sztuczne siły. Nie jest piękny, ale jego struktura jest solidna, jak solidny jest dom, w którym można bezpiecznie żyć. ”